Witamy na stronie konkursu Nie daj się na drodze

Znamy zwycięzców ROSYPE Michelin 2012!

Finał programu ROSYPE i konkursu „Nie daj się na drodze!”, realizowanego przez Michelin we współpracy z Komisją Europejską, odbył się 18 czerwca w auli Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego UWM w Olsztynie. W trakcie gali poznaliśmy zwycięzców i wyróżnionych, którym serdecznie gratulujemy.

Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Warmii i Mazur nadesłali prawie 200 zdjęć i filmów do internetowego konkursu ROSYPE „Nie daj się na drodze!”. Prace miały przekonać rówieśników, że to oni sami odpowiadają za swoje bezpieczeństwo na drodze.

Nagrodę główną Jury w kategorii "Film" zdobył Maciej Miller z II LO im. K.I. Gałczyńskiego w Olsztynie, a w kategorii "Zdjęcie" Julia Borkowska z Gimnazjum nr 2 im. K.I. Gałczyńskiego w Olsztynie.

Nagrodę Jury dla najlepszej pracy spoza woj. warmińsko-mazurskiego zdobył Adrian Piątek z katolickiego LO im. C.K. Norwida w Białej Podlaskiej.

Nagroda Publiczności decyzją internautów w kategorii "Film" została przyznana Dominice Gutowskiej z Gimnazjum w Purdzie (666 głosów), natomiast w kategorii "Zdjęcie" Martynie Joachimiak z Zespołu Szkól nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie (1762 głosy).

Nagrody dla szkół , których uczniowie wysłali najwięcej prac, zdobyły: Gimnazjum nr 2 im. K.I. Gałczyńskiego w Olsztynie (28 zgłoszeń) i Zespół Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku (11 zgłoszeń).

Dodatkowo Jury przyznało cztery Wyróżnienia, które w kategorii „Film” otrzymali Radosław Jerzak z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie orazKevin Tambor z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Orzyszu. Natomiast w kategorii „Zdjęcie” wyróżnieni zostali Milena Chmielewska z Gimnazjum w Purdzie i Daniel Januszkiewicz z Gimnazjum w Wydminach.

Uczestnicy finału ROSYPE Michelin zebrani w auli UWM w Olsztynie wspólnie obejrzeli zwycięskie filmy i zdjęcia. Ważnym punktem spotkania była również możliwość wysłuchania dyskusji ekspertów, dotycząca zagrożeń na drodze. Swoimi doświadczeniami podzielił się m.in. Krzysztof Hołowczyc, najbardziej znany polski kierowca rajdowy.

Wśród panelistów znaleźli się również: Piotr Grzymowicz, Prezydent Miasta Olsztyna, Nadinsp. Józef Gdański, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, oraz Iwona Jabłonowska, Koordynator Programu Michelin ROSYPE.

Galę zakończyły pokazy edukacyjne służb zabezpieczających miejsca wypadków drogowych: policji, straży pożarnej i PCK. Uczestnicy mogli ponadto wypróbować symulatorów dachowania i zderzeń, służących do prezentacji skutków nieuważnej jazdy i niestosowania pasów bezpieczeństwa przez podróżujących pojazdami.

– Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni zarówno ilością, jak i jakością prac zgłoszonych w ramach konkursu „Nie daj się na drodze!” – mówi Iwona Jabłonowska, Koordynator Programu Michelin ROSYPE
w Polsce. – Nadesłane prace mają nie tylko wysoką wartość edukacyjną, ale w wielu przypadkach są również dopracowane i przemyślane pod względem artystycznym. Bardzo cieszy nas także zaangażowanie lokalnych szkół, biorących udział w akcji. Świadczy to o tym, że inicjatywy takie jak ROSYPE, są w Polsce potrzebne – dodaje.

Partnerami konkursu Michelin ROSYPE byli: Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Olsztynie i Polski Czerwony Krzyż. Konkurs został również objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna.

Polska edycja programu Michelin ROSYPE

Polska edycja programu Michelin ROSYPE jest częścią ogólnoeuropejskiego programu współfinansowanego ze środków Komisji Europejskiej. Szacuje się, że w czasie trwania (czerwiec 2009 – czerwiec 2012) objęła swoim zasięgiem 730 tys. młodych ludzi w całej Europie, w tym kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży z województwa warmińsko-mazurskiego.

Program Michelin ROSYPE był realizowany w województwie warmińsko-mazurskim już po raz trzeci.
W 2010 roku akcję skierowano do studentów – młodych kierowców, którym uświadamiano jak bardzo stan techniczny samochodu i ciśnienie opon wpływają na ich bezpieczeństwo i bezpieczeństwo jazdy. Natomiast w 2011 roku, w ramach kampanii Michelin Junior Bike, programem objęte zostały dzieci w wieku 6-12 lat, aby upowszechniać zwyczaj noszenia kasków podczas jazdy rowerem już od najmłodszych lat.


Polska młodzież nieświadoma zagrożeń na drodze – sondaż Millward Brown SMG/KRC

Jak wynika z pierwszego ogólnopolskiego badana „Świadomość młodzieży dotycząca zagrożeń na drodze 2012”, młodzi ludzie nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jakie zachowania na drodze mogą powodować największe zagrożenie. Badanie zrealizowane zostało wśród uczniów w wieku
13 - 19 lat przez Millward Brown SMG/KRC dla firmy Michelin, w ramach akcji edukacyjnej ROSYPE, zorganizowanej pod hasłem „Nie daj się na drodze!”.

Wyniki sondażu pokazują, że polscy uczniowie nie są świadomi, iż używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdów lub przechodzenia przez ulicę jest tak samo niebezpieczne, jak jazda pod wpływem alkoholu. Prawie połowa rozmawia przez komórkę podczas prowadzenia samochodu, roweru lub skutera.

Obok jazdy pod wpływem alkoholu (33 proc. wskazań), respondenci za najbardziej niebezpieczne zachowanie młodych ludzi, mogące prowadzić do wypadków, uważają przechodzenie na czerwonym świetle (26 proc.), wtargnięcie na jezdnię (18 proc.) i nieuwagę na przejściu dla pieszych (14 proc.). Rozmawianie przez telefon w trakcie przechodzenia przez ulicę i podczas prowadzenia pojazdu zostały wymienione na odległych miejscach.

Tymczasem, jak wynika z danych Zakładu Badania Wypadków Drogowych Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, rozproszenie uwagi podczas jazdy, spowodowane na przykład rozmawianiem przez telefon, jest przyczyną aż jednej piątej wypadków drogowych.

Zdjęcia z gali wręczania nagród dostępne tutaj

LISTA ZWYCIĘZCÓW I NAGRODZONE PRACE:

Nagroda Główna Jury:

Nagroda Jury dla najlepszej pracy spoza woj. warmińsko-mazurskiego:

Nagroda Publiczności:

Wyróżnienia Jury: